Využite to najlepšie zo živnosti aj z s.r.o.

Len málo ľudí si uvedomuje, že optimalizovať firemné a osobné financie možno vďaka súčasnému využívaniu dvoch najčastejších právnych foriem– živnosti a spoločnosti s ručením obmedzeným.

Prečo by ste mali byť súčasne živnostník aj majiteľ s.r.o.? Pretože obe právne formy majú svoje nesporné výhody. A keď ich správne skombinujete, bude to mať na vaše podnikanie veľmi pozitívny ekonomický dopad.

      Užitočné informácie


Eseročka = (takmer) žiadne odvody

Konateľ firmy, ktorý nepoberá odmenu za výkon funkcie a nie je zamestnancom firmy, neplatí žiadne sociálne odvody. Platí iba minimálne zdravotné odvody vo výške 55,02 € mesačne – ako samoplatca. Tie si však nemôže dať do nákladov. Spoločnosť s ručením obmedzeným znamená väčšiu slobodu, pretože ak budete mať náhodou „hluchý mesiac“ a nezarobíte nič, nemusíte (takmer) nič ani platiť. Pri živnosti musíte platiť odvody každý mesiac, bez ohľadu na zárobky. Ak by ste však mali iba eseročku, budú vám takto narastať príjmy a nebudete mať náklady.Živnosť = uplatnenie nákladov až za 4 tisíc

Živnostník si môže ročne uplatňovať tzv. nezdaniteľnú čiastku, ktorá predstavuje až 3 735,94 €. K tomu si ako náklad môže uplatniť aj zdravotné odvody vo výške 660,24 € (12 x 55,02 €). Navyše si môže živnostník k nákladom prirátať aj stravné, a to až do výšky 319,82 € ročne. Tieto možnosti konateľ s.r.o. nemá. Spolu teda ide o čiastku až 4 716 € ročne. Daň z príjmu je do tejto výšky pri živnosti nulová. Živnostník musí platiť pravidelné mesačné odvody – ak však nepresiahne nezdaniteľnú čiastku, tak iba zdravotné.
Ako teda optimalizovať?

Jednoducho – využite výhody oboch právnych foriem.
Do sumy 4 716 € fakturujte na živnosť. Vďaka tomu využijete všetky výhody živnosti, teda nezdaniteľnú čiastku, minimálne zdravotné odvody a stravné ako náklady. Ostatné faktúry už potom vystavujte na s.r.o. Vďaka tomu sa vyhnete plateniu odvodov do Sociálnej poisťovne – bez ohľadu na výšku vašich výnosov. A tiež nezabúdajte na to, že s.r.o. má stále lepší imidž a tiež obmedzené ručenie, takže neprídete o svoj osobný majetok, nech by sa v biznise vyskytol akýkoľvek problém.

Kontaktujte nás

Máte záujem o naše služby?

Ponúkame kompletný nadštandardný servis pri založení a správe spoločností.